Az első romániai hegyimentőcsapat 1969-ben alakult, rögtön az elsők között Hargita megyében: 1977-ben Gyergyóban és Csíkszeredában, majd Maroshévízen és a 80-as években Székelyudvarhelyen.
A hegyimentő szolgálatnak Brassóban székel az országos vezetőtanácsa és diszpécserszolgálata. Feladata az országos hegyimentés koordinálása, képzések és vizsgáztatások lebonyolítása. A megyékre és régiókra felosztott csapatok egységes munkáját megyei koordinátor segíti. Hargita Megye Tanácsának Hegyi és Barlangimentő Közszolgálatának tevékenységi területe: a Hargita-hegység, a Gyergyói- és a Görgényi-havasok, a Nagy-Hagymás, a Gyilkos-tó és a Békás-szoros.
A hegyimentésre vonatkozó jogszabályok: a 77/2003-as kormányhatározat és a 92/2008-as megyei tanácshatározat:
Erre vonatkozó Hargita Megyei Tanács határozatok letöltése:
Megyénkben 7 egyesület látja el a hegyimentő szolgálatot:
Tizenkét hivatásos hegyimentő teljesít szolgálatot, ebből 9 hegyimentő a megyei tanács alkalmazottja valamint 3 hegyimentő a Csíki hegyimentő csapat alkalmazottja. A hivatásosokon kívül 10–20 önkéntes segíti a munkát.
Riasztás esetén az EU-s mintára létrehozott 112-es ingyenes sürgősségi számon jelentkező diszpécserszolgálat lokalizálja a hívást és kapcsolja az országos hegyimentő-diszpécserszolgálatot, amely a helyszín bemérése után riasztja a helyi csapat ügyeletesét. Mindegyik csapat 15–20 perc alatt bevetésre kész.
Hargita megye domborzati adottságai kiváló lehetőséget nyújtanak az öko- és aktív turizmus számára, hiszen:
Országos viszonylatban is az élvonalban vagyunk, de járhatnánk az élen is! Minőségi, európai szolgáltatásokat csak biztonságos körülmények megteremtésével lehet kialakítani. Ha versenyképes turisztikában gondolkodunk, akkor a hegyimentés problémáinak megoldásával kell kezdenünk.